Beskid Śląski w ostatnim czasie cieszy się wzrastającym poziomem zainteresowania wśród polskich turystów. Dla wielu górołazów, szukających spokoju na łonie przyrody i malowniczych widoków staje się doskonałą alternatywą dla zawsze zatłoczonych Tatr. Nic więc dziwnego, że beskidzkie miejscowości ochoczo poszerzają swoją ofertę turystyczną, stając się doskonałą opcją na zarówno krótkie weekendowe wypady, jak i dłuższe, wakacyjne wyjazdy. Oto lista trzech najważniejszych szczytów Beskidu Śląskiego, które każdy pasjonat trekkingu powinien mieć na swojej liście!
1. Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
Skrzyczne, jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, zaliczany jest do Koron Gór Polski. Wierzchołek jest bardzo charakterystyczny – ostro ścięty, uwieńczony doskonale wyróżniającym się kilkunastometrowym nadajnikiem telewizyjnym. Tętni życiem zarówno latem, kiedy staje się lokalnym centrum wycieczek trekkingowych, jak i zimą – to właśnie na jego stokach zlokalizowany został największy w Polsce ośrodek narciarski – Szczyrk Mountain Resort. Na szczycie Skrzycznego działa schronisko PTTK, usytuowano tam także platformę widokową oferującą bardzo rozległe panoramy w każdym kierunku. Główną bazą wypadową dla wycieczek pieszych na Skrzyczne jest miasteczko Szczyrk, stamtąd można też wyjechać na górę koleją linową. Zaznaczyć należy, że najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego należy do jednych z trudniejszych kondycyjnie beskidzkich szczytów ze względu na swoją stromość – na zaledwie 3 kilometrach pokonać należy aż 700 metrów różnicy wysokości!
2. Barania Góra (1220 m n.p.m.)
Barania Góra, wznosząca się w południowej części pasma, słynie przede wszystkim z jednego: to właśnie na jej stokach swój bieg zaczynają Biała i Czarna Wisełka, łączące się następnie w Wisłę, naszą narodową i nadłuższą rzekę. Szczyt poza tym okraszony jest niewielką wieżą widokową, z której roztacza się rozległa panorama na pobliskie beskidzkie wierzchołki. W sąsiedztwie znajduje się natomiast schronisko PTTK na Przysłopie, miejsce na odpoczynek po całodziennej wędrówce. Najpopularniejsza pętla szlaków zahaczająca o Baranią Górę rozpoczyna się i kończy swój bieg przy sztucznym Jeziorze Czerniawskim w Wiśle, rodzinnym mieście Adama Małysza i Piotra Żyły. Duże zagęszczenie znakowanych tras w tym rejonie pozwala jednak tworzyć i nieco bardziej oryginalne wariacje – np. z uwzględnieniem urokliwego Cienkowa. Drugą ważną miejscowością z pętlą szlaków mających swój najwyższy punkt na Baraniej Górze jest Węgierska Górka.
3. Szyndzielnia (1028 m n.p.m.)
Szyndzielnia to jeden z najpularnieszych celów wycieczek turystycznych w tej części Beskidów. Przyciąga turystów przede wszystkim doskonale zorganizowaną infrastrukturą i wielorakimi atrakcjami. Góra leży w granicach administracyjnych Bielska-Białej i to właśnie z jej dzielnic Kamienica oraz Wapienica wychodzą główne szlaki turystyczne wiodące na Szyndzielnię. Alternatywna droga wiedzie również z pobliskiej wioski Bystra. Sam szczyt Szyndzielni jest wprawdzie zalesiony, ale w pobliżu głównego wierzchołka, na stokach południowych znajduje się wieża widokowa z rozległymi widokami. Na górę dojść można nie tylko siłą własnych nóg – kursuje również kolej linowa. Znajduje się tam dobrze wyposażone schronisko PTTK, a także kilka tras kolarskich dla pasjonatów MTB.