Przyciąga pątników i geologów, jest też jednym z ciekawszych miejsc dla tych, którzy chcą poznawać historię Górnego Śląska. Wycieczki w rejonie Góry Świętej Anny mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w ich trakcie?
Góra Świętej Anny i jej miejsce na mapie Polski
Góra Świętej Anny to zarówno charakterystyczny szczyt na Wyżynie Śląskiej, jak i leżąca u jego stóp miejscowość. Szczyt liczy sobie 408 m. n. p.m., a jego charakterystyczny kształt skutecznie przyciąga uwagę. Miejscowość, która nosi tę samą nazwę, zajmuje stoki oraz szczytową partię Góry Świętej Anny. Jest to duża wieś, znana przede wszystkim pielgrzymom, którzy tak wiele uwagi poświęcają tutejszym kaplicom kalwaryjskim.
Okiem geografa
Góra Świętej Anny, zwana dawniej Górą Chełmską, może się pochwalić wyjątkową budową geologiczną. Zbudowana z wapiennych skał triasu, jest cenną pamiątką po wulkanie, który istniał w tym miejscu 27 milionów lat temu. Na miłośników geologii, którzy w czasie wycieczki po tej części województwa opolskiego chcą poszerzyć swą wiedzę na temat Ziemi i jej budowy, czekają tu dwie wyjątkowe atrakcje. To kamieniołomy, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jeden z nich to kamieniołom nefelinitu, objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Czekają tu również dwa kamieniołomy wapienia oraz jaskinia krasowa, będąca nie lada ciekawostką dla każdego miłośnika geologii.
Okiem historyka
Dla miłośników historii, Góra Świętej Anny jest przede wszystkim miejscem związanym z bardzo ważnymi wydarzeniami. To właśnie tu w czasie III powstania śląskiego doszło do wielkiej bitwy, o której przypominać ma m. in. Muzeum Czynu Powstańczego w sąsiedniej Leśnicy. O powstaniach śląskich przypomina też pomnik, którego twórcą jest Xawery Dunikowski.
Okiem pielgrzyma
Dla wiernych z terenu Górnego Śląska, jest Góra Świętej Anny bardzo ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. W tutejszej bazylice znajduje się otoczona kultem figurka św. Anny Samotrzeciej, która pochodzi z XV wieku. To ona przyciąga tu wiernych z odległych zakątków kraju. Czekają tu i inne atrakcje, m. in. klasztor franciszkański oraz Rajski Plac. Na Górze Świętej Anny czeka też piękna kalwaria, składająca się z 26 wolnostojących kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej, 6 kaplic maryjnych oraz z kaplicy św. Józefa. Spacer po jej terenie to wspaniała przygoda dla każdego – nie tylko dla wiernych, ale i dla tych, którzy cenią sobie ruch na świeżym powietrzu oraz piękne widoki.
Góra Świętej Anny jest miejscem wyjątkowym. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Kamieniołomy, piękne widoki, ciekawa szata roślinna oraz cenne pamiątki historyczne – oto atrakcje, dzięki którym tę część województwa opolskiego tak chętnie odwiedzają turyści z całego kraju.