Choć Beskid Śląski wyróżnia się dobrym zagospodarowaniem, wycieczki po jego terenie wciąż mogą sprawić wiele radości każdemu piechurowi. Co warto wiedzieć na temat tej grupy górskiej? Po jakich pasmach górskich mogą tu wędrować te osoby, które stawiają na aktywny wypoczynek?
Beskid Śląski i jego miejsce na mapie
Beskid Śląski jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskich Beskidów. Cechą charakterystyczną dla tej grupy górskiej są dość długie grzbiety, pomiędzy którymi ciągną się głębokie, za to bardzo dobrze zagospodarowane doliny. Jedną z tych najważniejszych jest dolina Olzy, która (wraz z Przełęczą Jabłonkowską) stanowi granicę pomiędzy Beskidem Śląskim a Beskidem Śląsko-Morawskim. Od Beskidu Żywieckiego grupa ta oddzielona jest z kolei Przełęczą Zwardońską oraz doliną górnej Soły, z kolei granicę między Beskidem Śląskim i Małym tworzy rozległa Kotlina Żywiecka wraz ze słynną Bramą Wilkowicką. Sam Beskid Śląski jest grupą dość rozległą, w granicach której można wyróżnić kilka pasm górskich. Są one doskonale znane miłośnikom górskich wypraw, a wycieczki po ich terenie od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Jakimi pasmami i szczytami zachwyca zatem Beskid Śląski?
Czantoria oraz Stożek
To pasmo cieszy się wielkim powodzeniem i wśród miłośników pieszych wędrówek po górskich szlakach, i wśród tych, którzy preferują jazdę na nartach. Wyciągi narciarskie w rejonie Czantorii, Stożka oraz Soszowa mają się doskonale, a zróżnicowane trasy zjazdowe sprawiają, że każdy miłośnik sportów zimowych znajdzie tu dla siebie dobrą propozycję. Wycieczki pasmem Czantorii i Stożka to nieograniczone możliwości planowania trasy, gdyż gęsta sieć szlaków pieszych pozwala idealnie dopasować jej długość do możliwości wędrowców. Najbardziej atrakcyjny odcinek przebiega grzbietem tego pasma, przy czym szlak turystyczny pokrywa się tu z przebiegiem granicy polsko-czeskiej. Pasmo to ciągnie się od Goleszowa aż po przełęcz Kubalonka na granicy Wisły i Istebnej. Oprócz Czantorii, Stożka oraz Soszowa można tu jeszcze wyróżnić tak ciekawe szczyty, jak Tuł, Cieślar oraz Kiczory. Nie brak tu schronisk turystycznych oraz punktów widokowych, z których można podziwiać zarówno Beskid Śląski, jak i czeskie góry.
Barania Góra oraz Skrzyczne
Pasmo Baraniej Góry i Skrzycznego intryguje przede wszystkim tym, że w trakcie wędrówki po jego terenie można zdobyć najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego. Nie brak tu również innych atrakcji. Skrzyczne znane jest z wyciągów narciarskich oraz dobrze utrzymanych tras zjazdowych, z kolei wycieczki na Baranią Górę są jednocześnie wyjątkową wędrówką do źródeł Wisły – królowej Polskich rzek, która właśnie na zboczach tej góry zaczyna swój bieg. Przełęcz Kubalonka, polana Stecówka oraz Malonowska Skała – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać podczas przemierzania szlaków w tym pasmie.
Pasmo Równicy
Równica oraz okoliczne szczyty są chętnie wybieranymi celami niejednej wycieczki. Na ten szczyt prowadzą liczne szlaki i z Brennej, i z Ustronia, na samą Równicę można też wjechać samochodem. Wystarczy jednak odejść nieco od lokali gastronomicznych skupionych w rejonie górnego parkingu na Równicy, by móc się cieszyć kameralną atmosferą. Kto zdecyduje się powędrować w stronę przełęczy Salmopolskiej, ten będzie mógł zobaczyć tak ciekawe punkty, jak szczyt Orłowej oraz Trzech Kopców Wiślańskich. Nie brak tu pięknych widoków, a wędrówka pomiędzy Brenną, Ustroniem i Wisłą może każdemu piechurowi sprawić wiele radości.
Pasmo Klimczoka i Szyndzielni
To pasmo cieszy się największą popularnością wśród tych, którzy chcą urządzać górskie wycieczki w rejonie Bielska-Białej. I Szyndzielnia, i Klimczok, znane są ze schronisk oraz dobrych warunków narciarskich. Gęsta sieć szlaków pieszych oraz wyciąg, którym można dotrzeć niemal pod samo schronisko na Szyndzielni to kolejne czynniki, dzięki którym zainteresowanie turystów tymi szczytami od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.
Beskid Śląski to obszar atrakcyjny o każdej porze roku. Kto znajdzie tanie noclegi w tak znanych kurortach, jak Ustroń, Wisła czy Szczyrk, będzie mógł do woli wędrować po tutejszych szlakach, a zimą korzystać z wyciągów oraz tras zjazdowych, na których brak również nie można tutaj narzekać.