Beskid Mały: co warto wiedzieć o tej grupie górskiej? - 1 2024

Beskid Mały: co warto wiedzieć o tej grupie górskiej?

Choć Beskid Mały nie jest aż tak popularny, jak pobliski Beskid Śląski, choć nie może się pochwalić tak wysokimi szczytami, jak Beskid Żywiecki, wędrówki po tej grupie górskiej każdemu z nas mogą sprawić wiele radości. Co warto zobaczyć w ich trakcie? Jakie miejsca mogą się stać ważnymi punktami na trasie wycieczki po Beskidzie Małym?

Beskid Mały i jego miejsce na mapie Polski

Beskid Mały rozciąga się pomiędzy Bramą Wilkowicką i doliną Białej na zachodzie, a doliną środkowej Skawy na wschodzie.
Za północną granicę tej grupy górskiej można uznać drogę, która łączy Wadowice z Bielskiem, z kolei za południową – doliny Łękawki, Krzeszówki i Tarnawki. Beskid Mały może się pochwalić ciekawy sąsiedztwem. Graniczo on z Beskidem Śląskiem, Beskidem Makowskim oraz z Pogórzem Śląskim. Sam Beskid Mały dzieli się na dwie części, które rozdziela dolina Soły. Można tu zatem wyróżnić grupę Czupla i Magurki Wilkowickiej, a także grupę Łamanej Skały i Leskowca, często określaną też mianem Beskidu Andrychowskiego lub Kocierskiego. Wspomniana już Soła jest najważniejszą rzeką w tych górach, warto jednak pamiętać, że ważną rolę odgrywają tu również Skawa oraz rzeka Biała.

Przyrodnicze walory Beskidu Małego

Beskid Mały może się pochwalić nie tylko bogatym światem fauny i flory, ale i intersującą budową geologiczną. Góry te zbudowane są z fliszu karpackiego. W górach tych spotkać można się z piaskowcem godulskim, często spotykane są tu również wychodnie piaskowców istebniańskich. W górach tych rolę bardzo ważną odgrywają lasy, zdominowane przez świerki. Wciąż można się tu jednak spotkać z jaworzyną górską oraz buczyną karpacką. W lasach tych żyją m. in. lisy i rysie, spotykać można tu również wilka. Sarny, jelenie i wydry to kolejne zwierzęta, które mieszkają w Beskidzie Małym. W dość licznych jaskiniach, powstających głównie w rejonie Leskowca, dobre warunki dla siebie znalazły też nietoperze. Najpiękniejsze partie tej grupy górskiej zostały objęte ochroną przyrody w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Powstał on w 1998 roku, a jego powierzchnia przekracza 25 tysięcy ha. Dodatkowo powstało tu kilka rezerwatów przyrody, jak „Madohora” czy „Zasolnica”.

Co warto tutaj zobaczyć?

W Beskidzie Małym nudzić się nie można. To idealny miejsce dla aktywnych, którzy – dzięki licznym szlakom pieszym – mogą urządzać ciekawe wycieczki po obu częściach tej grupy górskiej. W takich letniskach, jak Międzybrodzie Bialskie czy Międzybrodzie Żywieckie można bez problemu znaleźć tanie noclegi w licznych ośrodkach wypoczynkowych. Gdzie warto się wybrać? Jednym z najważniejszych szczytów w Beskidzie Małym jest góra Żar (761 m. n. p.m.), na szczycie której znajduje się zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Góra ta przyciąga również narciarzy oraz miłośników szybowców. Co jeszcze warto zobaczyć w Beskidzie Małym? Piękne widoki można podziwiać z Leskowca oraz ze szczytu Magurki Wilkowickiej. Popularnym celem wędrówek jest też Groń Jana Pawła II oraz Chrobacza Łąka, znana z Domu Turystyczno-Rekolekcyjnego.

A co z atrakcjami o charakterze krajoznawczym? Warto zajrzeć do Suchej Beskidzkiej i do Wadowic, warto odwiedzić Andrychów oraz sporą wieś Kozy. W Porąbce można ujrzeć jedną z najciekawszych zapór na Sole, z kolei dumą Gilowic i Łodygowic są piękne, drewniane kościoły.

Beskid Mały to ciekawa grupa górska, na terenie której nudzić się nie można. Piękne widoki, ciekawe trasy turystyczne oraz miejscowości pełne cennych zabytków –oto czynniki, dzięki którym wycieczki po tej części Beskidów każdemu z nas sprawią wiele radości.